петък, 21 август 2015 г.

В РЕКАТА, СИЕСТА,T-SHIRT


Продължавам френските емисии по Франция
2 В РЕКАТА Те просто мечтаеха за ваканция във водата. Да се потопят в природата. Франция има най-дългата „мрежа” в Европа – 8 500 километра. Яхта, в която си зарязал мобилните връзки. Може да качиш в лодката семейството или пък приятели в дългия канал, дори няма нужда от питане. Ако предпочитате „конфорт и гастрономия” в туризма, круиз с други международни клиенти да се носите по река Сена или Рон. Спокойно да се возите. Само че при круизите става интересно при заплащането. Най-ниско са платени жени от Източна Европа. Цитираха жени румънки, които вземат 900 евро. По официялни данни минималните пари във Фанция са 1 150 евро... СИЕСТАТА Изкуството да живееш или да си губиш времето? На плажа, в хамак или дори в леглото сиестата остава символ на ваканциите. Обаче в Испания е символ и за останалите сезони. От 14 часа до 17 часа цялата страна си почива. Но днес симпатичния навик е критикуван. Друга държава е малко позната – Китай. В производствата, пазарите и улиците се опъват, понякога лягат на земята, за да си откраднат малко сън след обяда. Визия към антипод на клишетата относно първата мощ на световната икономика! Ако китайците имаха право? От Варселона през Пекин и минавайки през Ню Йорк, малък тур на света на сиестата. T-SHIRT Продажбата наТ-shirt в Щатите и Западна Европа предизвиква двойна търговия. Производството в Бангладеш и Етиопия има ниска стойност, а дистрибуторите го продават на завишени цени, маржът е 70 %! Консуматорът не знае винаги какво всъщност става в бутика. Две години след трагедията при Рана Плаза – 2600 работници бяха ранени в сблъсъка с индустрията в Бангладеш, все още има какво да се направи, за да се подобрят условията на производството.

понеделник, 17 август 2015 г.

НАНА ГОСТУВА НА ФРЕНСКАТА


Певицата Нана Мускури гостуваше на 16 август по френската телевизия в компанията на журналиста Мишел Дрюкер. Дълга кариера има тази забележителна 80-годишна жена. Тя започна предаването с песента „Аз пея с теб свобода”, текста на Клод Льомесл и на Пиер Дьоланое, а също и „Аве Мария” на Шуберт, части от албума й „Честит рожден ден тур”, който включва 22 от най-известните песни на различни езици – френски, английски, гръцки, испански, немски и латински. През 1993 Нана е заела поста за попупяризира дейността на UNICEF. В хода на интервюто бе показана Мария Кала, която е била доста близка с Нана. Автентичен запис с Мария. Предаването на френската телевизия France 2 подари луксозна кутия „Мария Калас”, 69 CD, които е записала гъркинята Мария Кала между 1949 и 1969, с 26 опери и 13 рецитали. Самата Нана е родена в Крит. Женена е 2 пъти – за грък и за французин. Има дъщеря и син.

петък, 14 август 2015 г.

Във Франция дадоха 20 000 евро на блогери


За да се пазят следите от пътешествията, те се съхраняват във фотоси албуми, фотоси на фамилиите, видео чрез смартфон, също така тетрадките на пътуването. Афиши, менюта, банкови документи, вход на музеите, тук са важни. Нямате нужда да правите Beaux- Arts, дори ако дадени художници от Вашето hobby го правят според специалитета. Много хора в Западна Европа, във Франция, са пътешественици. Ателиета предлагат в чужбина да опитат всичко. Светът в пътуването, издатели на гидове, офиси на туризъм апелират на всички пътуващи или блогерите, за да дадат нов поглед върху тяхното предложение. „Специален пратеник”, телевизионното френското предаване на 13 август, проследиха как 5-6 млади французойки на около 20 – 26 години с блог, който е посещаван от хиляди всеки ден, групичката реши да отидат в Барселона. Отидоха в един 5-зведен хотел и се представиха на шефа като блогерки на френски език. Последва 2 – 3 часово готвене, а после да си оближеш пръстите... След това младите блогерки заминаха със самолет за Ню Йорк, където си купиха билети за яхта. Виждаше се Манхатън... Оказа се, че туризмът във Франция даде обратно 20 000 евро на блогерките, които описаха в блога пътешествието си до Барселона и Америка.
Да, в България никой никому не дава пари, особено на блогер.

понеделник, 10 август 2015 г.

Jamel-Eddine Bencheikh : « Si l’Islam ne produit que des Talibans je ne suis pas Musulman

Jamel-Eddine Bencheikh : « Si l’Islam ne produit que des Talibans je ne suis pas Musulman » Jamel-Eddine Bencheikh est un émerite professeur auprès de Paris IV-Sorbonne. Il a traduit « Les Mille et une nuits » en Français. Il est Algérien, né à Casablanca, un intellectuel de référence. - Mr. Bencheikh, depuis le 11 Septembre le monde s'interroge en sommes nous arrivé au bout du "choc des civilisations" selon la prédiction de Samuel Huntington? Quel est votre opinion? - Pas du tous, c'est pas un choc des civilisations. Ben Laden est un milliardaire saoudien qui a eu des contacts avec la CIA américaine au moment où les Américains armaient les Talibans au Pakistan et les préparaient à attaquer les Russes en Afghanistan. Les Américains ont aidés à armer ces Pakistanais, ces Afghans et les ont précipiter et l'auront laissés le pouvoir. Une foi que les Américains ont pu chassé les Russes le sort de l'Afghanistan ne les intéressé plus. Il a fallu que Ben Laden se retourne contre ses anciens protecteurs pour que les Américains attaquent les Talibans et les fassent attaqué pat les partisans du Nord. - Est-ce que Ben Laden représente la civilisation Arabe et Musulmane? - C'est un Saoudite Wahhabite, il représente le Wahhabisme Saoudien appuyé sur le dollars. Et puis, Bush quand il arme les Talibans et les précipite, c'est la civilisation Occidentale? Et maintenant des que les Talibans sont contre les Etats-Unis les Américains attaquent les Talibans, est-que c'est une choc des civilisation, ça? Pas du tous, c'est de mouvement politique et financier militaire de puissances. Les Américains ils se foutent de peuple Afghan mais ils voulez contrôler – il y a des trafic de pétrole, et de drogue qui vont dans les poches des banquiers là. Ca gêner les Américains quand les talibans ont accueilli Ben Laden – chassé de l’Arabie Saoudite et du Soudan. On vient de nous raconter que les Etats-Unis font faire une croisade pour la liberté. - Pourquoi le regarde critique vers les textes sacrés du Coran n'a pas réussi à former un courant dominant dans le monde Arabe? Les intellectuels qui sont en traîne de chercher la modernisation d'Islam sont marginalisés dans leurs pays. - Le jour quand les Musulmans sont libres de réfléchir à leur culture, comment tu peu le faire ça? Il faut la Liberté pour réfléchir à une culture, pour analyser les textes qui ont été transmis, pour échanger des paroles. Quelle est le pays Arabe qui permette ce-là? Aucun. - De 22 pays Arabes? - Celui qui se détache le plus c'est la Tunisie. En Egypte on vient de condamner homosexuels, en Algérie c'est le massacre. Quand l'université est surveillée, la presse est musclés et la télévision est surveillé, comment voulez-vous penser pour créer une conscience nouvelle? Pas possible!

събота, 31 март 2012 г.

У Любка Рондова

На гости сме заедно с доц. Гешев и доц. Младенова на певицата на народни песни Любка Рондова. Невероятна жена, очите й греят! Започва да ни разказва за съдбата си на "изпандени" деца, както се нарича на Костурски диалект изгонването на около 29 хил. българи от Гърция след Втората световна война. Разделена със семейството си, тя живее в детски дом в Полша и Чехия, събира се с фамилията си в България през 60-те години. За първи път посещава родното си село Шестево в Гърция на 6 ноември 2006. "Оставихме пълна къща, заварих празно всичко. Намерих подкова, ключа на баба Велика, който виси на дъска в антрето 57 години. Нося си подковата и ключа, и песните", обяснява Любка. Когато отишли в общината в Шестево за тях прогонените нямало документи. Вълнува се и се обажда по телефона в Шестево и разговаря половин час със своя роднина Паскал на костурски диалект. Разбираме, че селото е на 7 км от Костур, има 140 души население "в момента, наши са. По нашия език сборим" От Паскал Любка разбира, че все още на рибарището селяните в Костур сборуват "по наше", но младите вече - на гръцки. Млади хора в Гърция казвали: „Все разбервам, ама не мога да сборя.” В Битоля ни позват по лафовите, споделя Паскал. Любка Рондова обяснява как е издирила песните на Беломорието. "Онова, което помня от масата, огнището, лозето...Като студентка ходих да записвам баби, от бежанците, от бежанците от Пазарджик, открих моя братовчедка в Шуменско. Аз самата направих мелодията на много песни." Певицата на народни песни е емоционална натура. Като филолог тя не може да се примири с обедняването на българския език. "Дошла съм в България като парашутист. Но нося песните на баба ми и дядо ми, традициите, езика. Всяка стара дума носи своята енергия. Говорите са богатство. За съжаление медиите налагат лош език, срам ни е да сложим наблюдение, използваме мониторинг. Боли ме как мачкаме родния ни език, потопихте българския език." В Костур ние викаме „Отде гредиш?” (идеш), на куково лято - "на цървена среда", не ми хрумва нищо - "не ми текнува нищо",слагам - "клавам", тънка и висока - "кночка и висока". Любка е пяла на 5 континента и навсякъде събира овациите на публиката. За чужденците е сложно да разберат, че в Гърция има хора, които до ден днешен говорят на български, език, който учат от своите баби и дядовци. Но и на Балканите потомците на бежанците от Беломорието са смятани за гърци, македонци, българи, егейци. "Като ме награждаваха в Бани, им казах. ”И ние не знаем какви сме.", разказва Любка. "Тук казвате, че сме гърци, в най-добрия случай - македонци. В Скопие ни викат егейци, в Гърция ни викат българи. Коя съм аз?”

понеделник, 23 януари 2012 г.

Битката за Витоша

На планината Витоша тази зима няма скиори. Когато заваля сняг, фирмата, която е собственик на съоръженията за ски „Витоша спорт”, отказа да пусне лифтовете и влековете, защото ски-пистите били незаконни. Тази фирма от години иска да разшири ски зоната, да построи нови лифтове и да промени плана за управление на планината Витоша. „Витоша ски” лобира за крупен проект за зимен спортен център, чиято екологична оценка все още не е одобрена. В навечерието на Новата година правителството прие поправки на Закона за горите, които позволяват да се строят писти и лифтове без изключване на терените от горския фонд, и го внесе за гласуване в парламента. Екологични организации реагираха остро с протести. Проектът на закона, който правителството гласува е, известен в публичното пространсто като поправката „Витоша ски”, защото носи името на фирмата, която оперира с 90 % от лифтовете и влековете в планината край София. През януари земеделският министър Мирослав Найденов на дискусия в парламента предложи на еколозите да участват в мониторинг при строителството. Коалицията „За да остане природата в България” коментира, че държавата „заговори с езика на олигархията по промените в Закона за горите”. На първия си работен ден през януари депутатите бяха посрещнати с писмо, подписано от 31 граждански организации, настояващи да не бъдат приемани поправките в Закона за горите. На 11 януари екологични сдружения, граждани и любители на зимните спортове протестираха пред Народното събрание срещу промените в Закона за горите. Конфликтът е между крупни компании от кръга на Първа инвестиционна банка на Цеко Минев, които искат да развиват ски туризма, като това включва изсичане на гори за прокарване на нови писти. От друга страна са гражданите и екологичните организации, които смятат, че поправките в Закона за горите обслужват тесните интереси на собственика на „Витоша ски”. Еколозите обвиняват държавата, че дава нерегламентирана държавна помощ за корпоративни дружества, които оформят картелно-монополистични структури в българските ски зони и рушат природата. Монополът „Витоша ски” Докато министър Мирослав Нейков смята, че новият закон ще „облекчи условията за туризъм и правене на бизнес във всички ски курорти”, екологичните организации и обикновени граждани виждат загуби за държавата. Несъмнено най-губещите в момента при затворените ски влекове и лифтове са децата на София, в чието подножие се намира планината Витоша. Приватизаторите са подарили в ръцете не един крупен собственик почти всички съоръжения на Витоша, което се оказва социално безотговорно и скиорите, които трябва да пъплят по снега пеша, като през 50-те години на миналия век , са живото доказателство за това. Голямата загуба, ако законът бъде приет, ще бъде обаче за държавния бюджет, който ще бъде ощетен с милиони лева. Екологичните организации предупреждават, че новите поправки дават възможност на собствениците на ски курорти да строят в държавните гори ски съоръжения, без да плащат такси. Промените в закона, предизвикани от “Витоша ски”, означават да се спестят големи разходи за изключване на терени от държавния горски фонд на инвеститорите, а държавата да се лиши от приход от около 60 млн. лв. от такси в следващите 1-2 години, коментира съпредседателят на партия Зелените Андрей Ковачев. Партията, която обединява неправителствени организации, обяви, че ще изпрати сигнал до Европейската комисия за потенциална нерегламентирана държавна помощ към собствениците на ски курортите. Българската преса не отразява подробно скандалния конфликт за планината Витоша, където за първи път от половин век насам лифтовете спряха. Залогът е огромен, защото става дума за много пари. Близкият до правителството в. „Телеграф” публикува анонимна статия, че за една година 60 природозащитни организации са изкарали 150 милиона евро от европроекти. С анонимна статия като по време на комунизма се разгромява персонално шефа на Природен парк „Витоша” Тома Белев, който е един от най-яростните бранители на природата. Интересите на банкерите На протеста на еколозите имаше два плакат „Проклет да е Цеко!”. Еколозите и поклинниците на туризма виждат в лицето на банкера Цеко Минев символ на ограбване на българската природа. Кой е Цеко Минев? През януари интернет сайтът bivol.bg и е-vestnik публикуваха журналистическо разследване за собствениците на български банки, които ще се облагодетелстват най-много от поправките в Закона за горите. Цеко Минев и Ивайло Мутафчиев чрез своята Първа инвестиционна банка и чрез свързаните с нея офшорни дружества владеят най-големите ски курорти на България – Витоша и Банско. Собственикът на съоръженията „Витоша ски” принадлежат на фирмата Ellora Management Limited, офшорна фирма от Виржинските острови, регистрирана на адрес в Британски виржински острови. Основен акционер е Стела Георгиу. „Витоша ски” е заложено срещу кредит от 2, 612 милиона евро в Първа инвестиционна банка. Сред големите акционери на тази банка фигурират две офшорни фирми, регистрирани на същия адрес като собственика на „Витоша ски” фирмата „Ellora” и собственика на фирма „Юлен”, фирмата, която е изсекла, изкопала и използвала двойно по-голяма площ от разрешената за концесия в курорта Банско. Ления Пападополу е директор на две офшорни фирми, владещи „Юлен” и директор на офшорна фирма, притежаваща 8, 45 млн. Акции в Първа инвестиционна банка. Журналистите от „Бивол” и „Е-вестник” коментират, че и двате директорки са офицални лица, зад които не се знае кой се крие, но очевидната пресечна точка е Първа инвестиционна банка. Заговор срещу българския туризъм? На Витоша няма място за повече строителство на писти и лифтове, но въпреки това собствениците им искат да ги разширяват. Конфликът между крупните бизнесмени и банкери и еколозите тепърва ще се доразвива в парламента, който трябва да гласува спорните поправки в Закона за горите. Премиерът Бойко Борисов в своя ретро стил съзря заговор срещу развитието на българския туризъм, коментирайкти, че има група еколози, които взимали пари от алпийски държави, за да пречат на българските курорти да се развиват. Фактите обаче показват, че планините в България са твърде малки и ниски и не може да се сравняват с Алпите. Еколозите се страхуват, че „Витоша ски” пробутва план, с който иска в планината Витоша да се заграби като в курорта Банско в планината Пирин, колкото се може повече. Правителството вече узакони заграбените от концесионерите територии извън концесията. Тепърва ще станем свидетели дали след бетонирането на Южното Черноморие олигархията ще заграби безплатно българските планини. Текстът е публикуван на италиански език в авторитетния сайт за Балканите "Осерваторио суи Балкани е Кауказо" http://www.balcanicaucaso.org/aree/Bulgaria/Bulgaria-lotta-per-la-Vitosha-110471