понеделник, 31 октомври 2016 г.
Гора през 2010
Душа
Слезоф Азраил (Мелиек Азраил безполов дух, който взема душата – бел. ред.)
Душа Гори да земе
Га тражиф меджу камене
(сърце твърдо меджу борой)
Потоци пресушиф ноча
Деня се вратиф на небо
Со Джурджовден накитен
Душа Гори ги га желие горани
(Hamid Isljami, “POČIVALJIŠTE”, USTANOVA ZA KULTURU MLADIH «OMLADINSKI CENTAR»,VALJEVO, 1990)
На територията на Косово нашенци живеят в следните райони – Призренска Гора, Сириничка Жупа, Средска. Областта Гора е планинска котловина, разположена на юг от Призрен, на границата между Косово, Албания и Македония, между планините Враца, Кораб, Коритник и Шар. Горанските селища в Косово са: Драгаш, Бачка, Брод, Диканце, Глобочица, Крушево, Кукаляне, Лещане, Любовище, Млике, Орчуша, Доня Радеша, Горна Радеша, Рестелица, Дони Кръстец, Горни Кръстец, Зли поток, Вранище, Доня Рапча, Горна Рапча.
Гостувам на Мейрима Ибрахим в долната махала на Драгаш, населена с горани. Драгаш вече е горанско-албански град, половина на половина, албанците живеят в горната махала. Моята хазайка прави всичко възможно да се чувствам добре, тя помага за контактите ми с гораните. Домът й пълен с джунджурии и пищни декорации в ориенталски стил. Живея на горния кат в просторна стая с огромна спалня с кувертюра в бонбонено розово, украсена с десетки възглавници в бяло и розово с бродерии, по тоалетката има миниатюрни трогателни фигурки, плетени на една кука - типичен интериор на горанска къща. От година и половина религията присъства в ежедневието на Мейрима и тя всеки ден прави “намаз” (мюсюлманска молитва) вкъщи, чете книги, от които се образова за исляма. По време на Рамазана, който през 2010 г. започва в разгара на лятото през август, тя и съпругът й постят, както болшинството горани в Косово.
Мейрима гордо подчертава, че двамата със съпруга са построили къщата сами. Настанила съм се на целия втори етаж, който по всичко изглежда е бил замислен да подслони още едно семейство. Днес къщата пустее, трите деца на Мейрима са мигрирали от Косово, живеят в Белград и като всички останали гурбетчии горани идват в Гора веднъж годишно по време на лятната отпуска или на 6 май, когато е Джурджевден.
Безработицата сред гораните в Косово е смазваща, работа има само в общината в Драгаш и в сръбската община в село Вранища, както и за малък брой лекари и учители. Нашенци ходят „на печалба”, на гурбет, за да оцелеят икономически. Преди са ходили главно в по-развитите републики на бивша Югославия, сега – в Западна Европа. Днес много от тях живеят в Белград, Германия, Австрия, Швейцария, Италия. Малцина са останали в Гора, като например съпругът на Мейрима, който работи като надничар по строежи в съседните села.
В двора на къщата на Мейрима се носи сладникавият аромат на храста “господска рука”, пълно е с красиви цветя. Градината, в която са засадени зеленчуци и овощни дръвчета, “дудинке” (черница), къпини, билки “нане” (мента, джоджен) и босилек, играе важна роля за оцеляването на семейството. В обора има теле, което ще даде месо за зимата. Моята хазайка Мейрима е на 51 години и е доволна, че е намерила препитание в белязаната с безработица област Гора. Тя работи на половин ден в общината като чистачка срещу 180 евро месечно. Преди войната 18 години е работила в местната текстилна фабрика “Драйтекс”, която в момента е собственост на турска фирма. Според Мейрима там се наемат албанци от съседната област Ополйе и много малко горани.
Административната система в Гора е двойна – сръбската се издържа от Белград, обхваща всички горански села и е формирана след локалните изборите през 2008 г., има 15 служители. Община Драгаш (41 хил. души население) е финансирана от Прищина, тя е създадена от временната администрация на ООН в Косово чрез сливане на двете някогашни общини Гора и Ополйе. Общината включва селището Драгаш и 35 села, разположени в района на Гора и Ополйе. Около 2/3 от населението са косовски албанци, а 1/ 3 – горани. Драгаш е административен център на двете географски разделени райони Ополйе, населен с албанци, и Гора, населен с горани. В общинския съвет на община Драгаш са представени косовските албанци, горани и бошняци. Общинският съвет на Драгаш, формиран през 2008, включва 21 души – 7 от Демократичната партия на Косово, 5 от Демократичната лига на Косово, 3 от коалиция “Вакат”, 2 от Гражданска инициатива за Гора, а партиите ААК, АКР, ЛДД и СДЕ имат по едно място. По данни на мисията на ОССЕ в Косово в община Драгаш работят 98 служители, от които 34 са горани и бошняци и един е турчин. Полицейската станция в Драгаш е предадена през 2004 на косовската полиция и в момента има началник албанец, със заместник горанин. В полицейската станция работят 76 полицейски служители – 47 косовски албанци и 33 горани, включително 6 полицаи в граничната полицейска станция в Крушево. ЕУЛЕКС подпомага полицията с петима международни служители, които са наблюдатели и съветници. В Драгаш е разположен турски батальон като част от германската многонационална бригада на КейФОР (юг).
Гораните и бошняците са представени в общинския съвет от 3 политически структури – коалиция “Вакат” (коалиционен партньор на партията на Хашим Тачи ДПК) и от опозиционни партии – Гражданска инициатива Гора (ГИГ) и Партия на демократичното действие (ПДП). ГИГ и ПДД представляват гораните и са за използване на сръбската учебна програма, ГИГ е подкрепяна от горани, които искат да запазят контактите с Белград.
От 25 хил. горани, които живеят в 19 села в Призренска Гора преди войната в Косово, сега са останали не повече от 7 – 8 хил. души, обяснява Нерган Селмани, служител в сръбската община в село Вранища (3500 жители през лятото, 300 души през зимата). Сръбската община е базирана в голяма къща, на първия етаж се извършват административни услуги, във фоайето на втория етаж са изложени красиви горански носии. Горанките в Косово задължително носят традиционна „ношна” (носия), която е маркер за принадлежност към тази етно-културна и езикова общност, забулват се с „башмарама”(название на горанска забрадка – бел. авт.) .
Хората страдат най-вече от безработица, обяснява Нерган Селмани. Белград плаща заплатите на чиновниците в локалното самоуправление, здравеопазване, учителите в училищата, които учат по сръбската учебна програма. Пенсиите в Косово са ниски, те също са два вида – минималната косовска е 45 евро, а сръбската – над 100 евро. Социалните помощи също се различават по своя размер в полза на сръбската, която е около 100 – 150 евро.
В Драгаш разговарям в кафенето до седалището на ГИГ с нашенци за възможностите за работа в Гора. В текстилната фабрика в Драгаш заплатите са по 150 евро за 8 часа. Вероятно се наемат само жени, питам аз, но тук мъжете, с които пия кафе, подскачат като опарени: “Не, ние не смеем да пускаме жените там”.
Икономическото оцеляване в Гора е катастрофално – работни места има само в общината, болницата и училищата, заплатите са около 150 – 170 евро. Алтернативата за работа е таксиметрови услуги, дребна търговия в дюкян или кафене. В село Рапча има ферма за крави, местен горанин сам инвестирал в проекта, но всичко е проблематично, защото няма редовно ток. Бизнесът се държи изключително от албанците. В община Драгаш работят горани от бошняшката струя – Глобочица, Крушево, Рестелица, Брод.
Образованието на гораните е по две различни програми – на Белград и на Прищина. Не се знае кое на кое е паралелно, тъжно отбелязват нашенци. Децата им могат да учат на сръбски, босански или албански. След Втората световна война в Гора, която е част от Югославия, се учи на сръбски език. След 1999 г. във всички села в Гора има училища на сръбски, Болшинството горански деца посещават основното училище по сръбска учебна програма в село Млике, днес там учат стотина ученика. В Кукаляне, Любовища, Брод, Рапча, Вранища има училище на сръбски, в Рестелица има 560 ученика в основното училище, където се преподава на сръбски, има клас на албански и на босански. В Драгаш има основно училище по косовската учебна програма с преподаване на албански и босански език. През 2008 – 2009 са регистрирани 6619 ученици във всички паралелки на началното и основното училище. От 2007 на учителите, които не са подписали договори с косовските институции, не им е позволено да имат достъп до сградите на училищата. Безуспешни остават опитите за намиране на компромисно решение на пробема от образователното министерство, комисаря по националните малцинства на ОССЕ, община Драгаш, учители горани.
Образованието в училищата в горанските села е заложник на борбата между Прищина и Белград, затова в една и съща училищна сграда има паралелно образование, двама директори, това води до намаляване на учениците. Нерган Селмани обяснява, че след конфликта албанците се опитват да забранят да се учи на сръбски, да въведат образование на босански език. “Ние искаме да остане обучението на сръбски. След завършване на начално и средно училище нашите не могат да учат нито на босански, нито на албански.” Според него безработицата тласка гораните да търсят начин да оцелеят: “Ние сме горанци, народ с ислямско вероизповедание, каквито са били нашите предци. Живеем в тежко време. Албанците се опитват да ни притиснат, за да станем албанци, използвайки натиск чрез здравеопазването, образованието. Бошняците твърдят, че всички ние сме бошняци. “







неделя, 30 октомври 2016 г.
МЕЖДУ ПРИЩИНА И БЕЛГРАД




събота, 29 октомври 2016 г.
ПОЛИТИЧЕСКИ СТРУКТУРИ


петък, 28 октомври 2016 г.
ШАР ПЛАНИНА СТАНА АЛБАНСКИ АЛПИ
четвъртък, 27 октомври 2016 г.
ПОЛИТИЦИТЕ В КОСОВО ЗА НАШЕНЦИ
вторник, 25 октомври 2016 г.
ЕФЕНДИ ЗУКОРЛИЧ: “БОШНЯШКАТА ОПЦИЯ Е ПО-БЛАГА”
През 2006 Ислямската общност на Санджак още не се беше разцепила на две и Санджак имаше само един мюфтия. Мюфтията на Санджак ефенди Муамер Зукорлич е силно политизиран. Нито един сръбски или чужд функционер не посещава Санджак, без да се срещне с него. В кабинета му са идвали всички сръбски премиери от 2000 година насам, много сръбски министри. Именно в Нови Пазар лидерът на Либерално-демократическата партия Чедомир Йованович отправи призив, че “поповете трябва да се върнат в църквите, а мюфтията – в джамията”.
Мюфтията е и ректор на частния Международен университет в Нови Пазар. Той има амбициозна инициатива за обединение на ислямската общност на цяла Сърбия с център в Нови Пазар и Белград.
Разговарях с мюфтията и за бошняците в Косово, където има два вида бошняци – едните са се преселили в Косово от Босна и Херцеговина и Санджак, другите са нашенци, които се обявяват за бошняци. “На Балканите всичко е като леопардова кожа, много преплетено. Не може да характеризираме етнически групи с културологични особености. Хората трябва да се смятат за такива, каквито се усещат. Сърбия е имала интерес да сърбизира гораните и хората, които живеят в Гора, същевременно и бошняците са искали да ги привлекат при себе си, защото имат еднакъв език и вяра. Вероятно след определянето на статута на Косово ще се изтласкат позициите на Сърбия. През 2005 по време на Рамазан посетих района на Призрен и няколко села в Гора. Там хората се смятат главно за бошняци. В Санджак хората знаят, че са бошняци, а в Черна гора съществува криза на идентичността, която е последица от нерешения национален въпрос повече от стотици години. Може би албанският фактор ще помогне за бошняшката консолидация, защото за тях няма да е интересна сръбска консолидация, това ще значи те да са в неприятелство с албанците. Очаквам укрепване на бошняшката национална консолидация в района на Гора. Бошняшката опция им е по-блага, няма да бъдат асимилирани, ще има запазване на спецификата им, без да имат директна конфронтация”, обяснява ефенди Зукорлич.
През 2005 мюфтията шокира Нови Пазар, вземайки си втора жена, позовавайки се на шериатското право. В края на срещата ни му поставих въпрос за неговото двуженство. Ефенди Зукорлич разглежда въпроса в рамките на индивидуалната свобода. “Ако обществото рекламира правата на сексуалните малцинства, трябва да разбира и друго мислене, други брачни свободи, основани на отговорности за децата... За мен е неприемливо кметът на един голям европейски град открито да се хвали, че е гей. За мен това е срам. Но също така това е негово право. Аз се гнуся от това, но уважавам неговото право. Европа и Западът, цивилизацията, която рекламира свободата и човешките права, трябва да има еднакъв подход към всички. Това е израз на моята лична свобода и желание да живея моя живот съгласно моите принципи... Аз съм личност, която никога не е падала на колене, освен пред Бога и живея по начин, по който искам и това е още един израз на значението на голямото семейство. Сега имам 5 деца и ще имам още. Искам да покажа, че тази концепция е възможна и противоположна на концепцията за криза на семейството.”
ПОЛИТИЦИТЕ В КОСОВО ЗА НАШЕНЦИ
На конференция на Европейския социалистически интернационал в София в края на май 2006 драг гостенин беше Хашим Тачи, лидер на опозиционната тогава Демократическа партия на Косово. Бившият командир от Армията за освобождение на Косово дойде за първи път в българската столица заедно с лидера на Демократическата партия на албанците в Македония Арбен Джафери. Тачи се срещна с тогавашния премиер Иван Костов. После политикът, известен с прякора Змията, посети София, за да изнесе лекция в Централния военен клуб пред Атлантическия клуб в България. През 2006 домакин на Хашим Тачи в София беше премиерът Сергей Станишев, лидер на БСП. Никой от българските социалисти не попита Хашим Тачи, като иска да прави независимо Косово как ще гарантира правата на гораните. На пресконференцията зададох този въпрос, но Тачи се измъкна с общи приказки за гарантиране на правата на малцинствата в Косово и участие на етническите общности в демократичните институции.
От Сърбия тогава беше дошъл Оливер Дулич, депутат от Скупщината и член на Демократическата партия. Сръбският участник беше от Белград, а не от Косово. Оливер Дулич нямаше отговор на въпроса ми за гораните, той си призна, че никога не е бил в Косово както мнозина сърби от Сърбия. Признанието на политик като г-н Дулич, който в София беше контрапункт на Тачи, превръща в абстракция кампанията в Сърбия за запазване на Косово. Години наред след като Белград загуби Косово, пропагандата представя провинцията като люлка на сръбщината. Колко ли такива сръбски политици защитават каузата за изконното право на Сърбия над Косово, без да са посетили поне веднъж Печката патриаршия?
Беджет Пацоли, най-богатият албанец от Косово, през януари 2007 създаде своя партия Алианс за ново Косово, която стана трета партия в изборите през ноември 2007. Магнатът е начело на бизнесимперия, базирана в Швейцария, разпростряна на няколко континента. Пацоли подчерта, че на местните избори е направил коалиция с Партията на демократичното действие на Нуман Балич. Според Пацоли има два вида горани – едните са за Косово, а другите са просръбски настроени. Сърцето ми се сви, когато чух прогнозата му за бъдещето на гораните в Косово. “Може би сега е последната година, която те могат да съществуват. Те са много малко. Бях в Драгаш, разговарях с тях, трудно беше да ги убедя. Те получават пари от Белград”.
Скендер Хисени, член на ръководството на Демократичния съюз на Косово (LDK), говорител на преговорния тим на Прищина, станал първият външен министър на Косово, ми обясни, че гораните са напълно интегрирани в обществото в Косово. Той ги смята за мюсюлмани, които имат същия език като босанския. “Не виждаме никаква опасност от малките етнически общности. Всички те са общо 10 % от населението. Има 3 министерски поста, запазени за общностите – 2 за сърбите и 1 за несърбите”. С малкия си брой гораните не са фактор в Косово.”
Академик Неджат Даци, лидер на новата либерална партия Демократичен съюз на Дардания, е неутрален към гораните: “Трябва да разберем желанията на всяка общност и да им дадем шанс да защитават културата си. Милошевич злоупотреби с тях, трябва да ги оставим сами да решат какво да правят.”






понеделник, 24 октомври 2016 г.
АЙРУДИН: НЯМА ЖИВОТ ЗА НАС В КОСОВО



Абонамент за:
Публикации (Atom)