петък, 28 октомври 2016 г.
ШАР ПЛАНИНА СТАНА АЛБАНСКИ АЛПИ
На 5 май 2008 премиерът на Косово Хашим Тачи дойде в Гора и откри асфалтирания път от село Кукаляне до село Брод. Той беше посрещнат от горански деца в традиционни горански носии, от симпатизанти на оглавяваната от него Демократична партия на Косово от село Рестелица и от Садик Идризи, депутат от подкрепящата правителството бошняшка коалиция “ВАКАТ”. Още в началото на речта си премиерът Тачи даде знак на преводача да не превежда от албански на сръбски. Преводачът млъкна и повече не се обади. Гораните стояха и само гледаха. Много малко от тях знаят албански, но никой не посмя да се обади да поиска превод на думите на косовския премиер. Нито политикът от горанското село Крушево Садик Идризи, нито председателят на община Драгаш, нито чиновници от общината протестираха и поискаха превод. Никой не дръзна да поиска превод от албански език, който законът регламентира.
След откриването на пътя делегацията на премиера Тачи отиде на обяд в новопостроения албански хотел на 3 км от Брод. Малцина от жителите му разбраха, че косовският премиер е минал през селото. Хотелът е построен от албанската фирма “Кук комерс”, смятана от хората в Гора и Жупа за собственост на Хашим Тачи.
Хотелът беше построен за една година. До него се стига по черен път покрай Лйева река. Намира се в сърцето на Шар планина, близо до билото и предела, където сред мистичните скали на планината се срещат диви кози. Наблизо има овчарски кошари. Носи звучното име “Арджена” и е първото място с албанско име в Гора.
Хотелът е свръхлуксозен, в алпийски стил. Има проект за построяване на път, който да заобикаля центъра и да минава от долната страна на Брод. Планира се построяване на ски писта. Гораните недоволстват, че албанци са купили терен до ловната хижа. Мъжете от Брод се страхуват, че до година – две в родното им село ще гъмжи от албанци, нещо нечувано досега в тази част на Шар планина. Факт е, че горанин е продал терена си на албански предприемачи, които са направили добра инвестиция, построявайки хотел. Теренът край ловната хижа не е заграбен, а е купен от албанци с нюх за успешен бизнес. Някои упрекват хората от село Брод, че им измъкнали бизнес изпод носа. “Не е нормално в сърцето на Шар планина до село Брод да има албански хотел. Трябваше някой броджанин да купи терена и да построи хотел. А сега някой отвън прибира меда на Шар планина”, коментира младият юрист Ислам от село Зли Поток, който работи в общината в Драгаш.
Когато има икономическа конкуренция, истината е някъде по средата. През лятото на 2006, когато хотелът край Брод се строеше, бизнесмен от село Брод, работещ в Турция за просперираща фирма, за която се трудят около 5000 работници, член на настоятелството на Тракийския университет в Стара Загора, ми разказа, че се е опитал безуспешно да купи терена до ловната хижа. Кандидатствал и да получи концесия за бутилиране на изворна вода, но условията били такива, че само албанци имали шансове да успеят. “Свършено е! След 2-3 години тук ще има само албански фамилии и ние ще трябва да напуснем Брод”, песимистично прогнозира бизнесменът. За приватизацията на фирма “Шар производи”, която управлява използването на природни ресурси в Гора, на изворната вода, се води голяма борба. Много горани смятат, че ако не се приватизира от горанин, това ще е начало на тоталната албанизация на Гора.
Гора и Жупа са привлекателно място за бизнес и нашенци се опасяват, че албанците ще ги маргинализират икономически. Албанците вече са заели доходоносни икономически ниши. Приватизацията на предприятието за производство на вълнени изделия “Драйтекс” в Драгаш, в което са работили 1500 души, е била дива. Фирмата “Кук комерс” го приватизира за 380 хил. евро, а според гораните само оборудването е било за 1 млн. След сделката десетки камиони са извозвали машините, които били продадени за скрап на словенска фирма. Сега в “Драйтекс” има само празни халета. В тази дива приватизация е замесен Хашим Тачи, убедени са местните хора.
След 1999 много селища в Косово променят коренно облика си. Албанците прогонват сърбите и ромите, а към гораните се отнасят враждебно заради сътрудничеството им със сърбите, подозират ги, че са пета сръбска колона. Това се дължи на участието на горани в сръбската армия. Според Ибро Ваит, председател на етническата общност на гораните, участвал в делегацията на Белград по време на конференцията в Рамбуйе, през 1999 са убити 7 горани – войници и цивилни, “в защита на Югославия”, повече от 10 са ранени. Албанците си отмъщават след изтегляне на сръбските сили за сигурност. Според него терористи от У Че Ка заедно с разбойнически банди от Албания започват да тормозят хората в Гора. Гораните не са защитени от немския КейФОР, те са изгонени от работните си места, мнозина са изселени от къщите си по най-брутален начин, сръбският е забранен, една къща е запалена, оплячкосани са много къщи, убити и отвлечени са десетки горани. По онова време 60 % от гораните са принудени да бягат, смята Бехадин Ахметович от Драгаш.
Много горани ми разказваха как албанците са ги принудили със заплахи да им продадат дюкяните си. В Прищина е имало 200 – 300 горани, които до 1999 са работили в собствени дюкяни, а също и в институциите и в държавни предприятия – в пощата, електроразпределителната фирма и др. Малкото останали горани, собственици на сладкарници и заведения, не смеят открито да изявяват своята идентичност от страх албанците да не ги бойкотират.
През последните две години и в Жупа се наблюдава икономическа експанзия на албанците, които купуват земя от нашенци, на която строят луксозни заведения. Най-луксозните ресторанти в Жупа са на албанци – “White house” и “Вила парк” край пътя от Призрен към Брезовица. В момента до тях се строи още едно голямо заведение. Нашенци от Жупа се страхуват, че по-богатите албанци имат възможност да купуват земите им и да инвестират в печеливш бизнес. Нашенци се оплакват, че институциите не реагират на случаите, в които албанци строят незаконно заведения край пътя от Призрен към Щръпче. Това са албански золуми, убедени са нашенци, давайки си сметка, че по-добрият вариант е албанците да купят земята и да платят на собствениците, отколкото да окупират незаконно земите им.
Несъмнено албанците имат по-голям опит и гъвкавост в бизнес делата. Те вече имат независима държава и това им вдъхва оптимизъм, виждат своето бъдеще в Косово и не се се колебаят да инвестират. Нашенци от Гора и Жупа не се чувстват сигурни в независимо Косово, което е преобладаващо албанско. След 1999 нашенци в Гора и Жупа са изолирани от икономическия живот на Косово. Нашенец от село Горно Любине, Жупа, разказва: “Гораните в Косово нямат работа, те са прогонени от държавните институции, работят само като сладкари или строители, или като учители по сръбски, босански. Албанци направиха хотел в село Речане, на наша територия, но не искат да наемат наши хора. Албанците изкупуват къщи в Призрен и Драгаш. Те узурпират земя. Сътрудничеството с Хашим Тачи е само на хартия, да ти даде кафе и да ти види гърба.”
Безработицата е огромен проблем в Косово, води се борба за всяко работно място. На пазара на труда гораните са изтласквани от албанците. Мурвета Исмали, горанка, която живее в Прищина, разказва горчивия си опит да си намери работа в нелоялна конкуренция с албански кандидати. “Албанците се представят за горани, и така ни асимилират. А е ясно, че не говорят нашенски и не са родени в нашите села. Има работни места по квотата за малцинствата. Аз се явих на конкурс за работа в пощата, но не ме одобриха. Според закона работното място беше за горанин, но бе назначена албанка, която се представи за горанка.”
Журналистът Рефик Каси от село Любине не е оптимистично настроен за бъдещето на нашенци: “Който и да дойде, ние сме малки и ситни, все ще ни вземе и малтретира”.
Косово е отесняло на албанците и те трескаво търсят нови територии, на които да се разширяват. Колко му е да изтласкат гораните от Шар планина и да сложат албански имена на селата в Гора. Подозренията на гораните не са без основание. В края на 2007 албанците прекръстиха Шар планина на... Албански Алпи?! И това на интернет-страницата на косовското министерство на търговията. Че се пренаписва историята не е нещо ново на Балканите, но явно стремежът за прекрояването на картите върви в пакет с преименуването на стари топоними.
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
Няма коментари:
Публикуване на коментар